צוואה

צוואה היא המסמך החשוב ביותר אשר על האדם לכתוב בשלב מסוים בחייו. צוואה למעשה משקפת את רצונו של המצווה , מה יעשה ברכושו עת לכתו. קימות כל מני צוואות , וקיימים ביניהם הבדלים לא מעטים , ישנה צוואה בכתב , ישנה גם צוואה בע"פ וישנה צוואה בפני עדים , וישנה גם צוואת שכיב מרע. מעבר לכל סוגי הצוואות ישנה החשיבות שבעריכת צוואה מסודרת ומאורגנת אשר תבטיח מה יעשה עם כספו ורכושו של המצווה באחריתו. על המצווה להחליט כיצד הוא רוצה לחלק את רכושו עלי אדמות ולמי ובאיזה שיעורים ואם ישנם אנשים שהוא לא רוצה לצוות עבורם דבר. כל אלו ועוד תנאים נוספים צריכים להיות כתובת בצוואה אותה עושה המצווה עוד במהלך חיו .

הצוואה לאחר שהיא נחתמת כדין היא נמסרת למצווה ועותק ממנה נשאר בדרך כלל אצל עורך הדין שערך את הצוואה. הצוואה היא מסמך חשוב ולכן חשוב שמי שערך את הצוואה יחזיק עותק ממנה.  לאחר שהמצווה החזיר את נשמתו לבורא עולם נדרשים היורשים לקבל את מעמדם כיורשים חוקיים. את זאת עושים היורשים על ידי בקשה לצו קיום צוואה. לאחר שהצו נחתם , פונים היורשים לגורמים מסוימים אצלהם מחוזקים הנכסים ומבקשים לממש אותם.

צד אשר אינו מרוצה מן הצוואה בין משום שהוא קופח בה ובין מכל סיבה אחרות יכול להגיש התנגדות לעריכת צוואה וזאת לבית המשפט לענייני משפחה. בית המשפט צריך לדון בהתנהגות וצריך לקבוע האם הוא מקבל את ההתנגדות ובאיזו דרך והאם הוא דוחה את ההתנגדות. התנגדות לצוואה היא בדרך כלל מטעמים משפטים כפי שאלה קבועים בחוק , לדוגמא תרמית השפעה בלתי הוגנת ועילות אחרות. המעלה טענות מסוג זה נטל ההוכחה עליו להוכיח שבאמת הייתה תרמית או השפעה בלתי הוגנת על המצווה , או שהמצווה לא היה במצב שהוא יכול היה לחתום על הצוואה בשל מצבו. אלו טעות כבדות משקל שמי שטוען אותם צריך להוכיח אותן בפני בית המשפט ובית המשפט לא ייעתר כל כך מהר לטענות אלה אלה אם יש משהוא חריג שבחריג שמחייב אותו להתערב.

עורך דין גיא בית און מתמחה בעריכת צוואת.